דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

התערבות בחירום

berlin refugees

מצבי חירום משבשים את השגרה שלנו, קוטעים את הרצף התפקודי וגורמים לנו לחוש חוסר אונים וחוסר שליטה על חיינו. ישנו משפט ידוע שאנו משתמשים בו במצבי חירום והוא “במצב לא נורמלי, כל תגובה היא נורמלית” ואכן אנו עדים לעיתים במצבי חירום להתנהגויות ותגובות קיצוניות בכמה רבדים: הפיסי, הרגשי, הקוגנטיבי וההתנהגותי. בין שאר העיסוקים שלי אני משרתת בתפקיד מילואים כראש תא חוסן של מודיעי נפגעים בזירת הצפון, וצברתי ניסיון רב, הן בצבא והן באזרחות, בליווי והתערבות מקצועית במצבי חירום ומשבר. ידע זה כולל הן הבנה של התהליכים והשלבים של מצבי חירום, והתנהגות אוכלוסייה במצבים אלו, והן רכישת כלים מעשיים ויעילים להתמודדות מיטבית עם מצבים אלו במטרה להפחית את הסיכוי לתגובות פוסט טראומטיות מתמשכות, ולהביא לשיקום וייצוג נפשי מהיר של הנפגעים. את הידע שצברתי אני מעבירה הלאה, ליחידים ולקבוצות, על מנת לאפשר לכמה שיותר אנשים להתמודד באופן מיטבי עם מצבי חירום בחייהם, החל מאירועים משבשי שגרה וכלה במשברי חיים משמעותיים.

בשנים האחרונות אני שמחה להיות שייכת לעמותה מקצועית בשם מהו”ת ישראל, אשר עוסקת בהיערכות למצבי חירום ובניית חוסן אישי וקהילתי. במסגרת עבודתי כמנחה מקצועית במהו”ת ישראל, אני נשלחת להדריך ולהכשיר צוותים פסיכו-סוציאליים וצוותי מתנדבים בכל רחבי הארץ. הדרכות בנושאים: התערבות נפשית ראשונית במצבי חירום, בניית חוסן אישי וקהילתי, מי מטפל במטפל, שמירה עצמית של מטפלים, התמודדות וטיפול באובדן ושכול, העברת בשורה מרה.

מהו”ת ישראל היא אחת מ 40 ארגונים העוסקים בתחומי הפסיכו-טראומה ומשתייכים לארגון על שנקרא “הקואליציה הישראלית לטראומה”. ארגון זה שולח אותנו כמנחים מקצועיים למקומות שונים בעולם, בעקבות אירועי חירום, טרור, אסונות טבע, על מנת לעזור לאוכלוסייה בתהליכי התמודדות ושיקום, ולהדריך את אנשי המקצוע המקומיים (פסיכולוגים, עו”סים, צוותי בתי חולים, צוותי הוראה, מנהיגי קהילה, מדריכי נוער, משטרה ועוד) בידע וכלים שיאפשרו להם לעזור לאוכלוסייה באופן מיטבי. בשנים האחרונות הייתי שותפה במשלחות מקצועיות שנשלחו להדריך צוותים: במרכזי פליטים סוריים בברלין, בפיליפינים בעקבות הטייפון, בפיטסבורג ארה”ב בעקבות הירי בבית הכנסת, ובלוס אנג’לס ארה”ב בעקבות השריפות. ההדרכות כולן מבוצעות באנגלית, וכוללות: העברת ידע תיאורטי מתחום החירום, הטראומה והשכול, ותרגול והתנסות בכלים מעשיים להתערבות וטיפול.

  • מוזמנים לדבר איתי,

    תמי גינזבורג

    לבחור בחיים מתוך שמחה